Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 5
#1
Orvostovábbképző Szemle XXVII. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2020-12-10

A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb urológiai daganatos megbetegedése. A szerven belüli daganat eredményesen gyógyítható, így nem lehet eléggé hangsúlyozni az agresszív dülmirigyrák korai diagnosztizálásának jelentőségét. Előrehaladott stádiumban az egyre korszerűbb gyógyszeres kezelésekkel jól befolyásolható a daganat progressziója, ezek a terápiás lehetőségek hazánkban is elérhetők. Dolgozatunkkal szeretnénk bemutatni a prosztatadaganat jelenlegi diagnosztikus és terápiás lehetőségeit. 

 

#2
Magyar Onkológia 60. évf. 4. szám
OTSZ Online
2016-12-28

A munka célja gyorsított részleges emlőbesugárzás esetén összehasonlítani a háromdimenziós konformális (3D-KRT), a „step and shoot” (SS) és „sliding window” (SW) intenzitásmodulált, valamint az intenzitásmodulált ívbesugárzási (RA) technikákat dozimetriai, tervminőségi és gyakorlati szempontok figyelembevételével. Tíz, parciális emlőbesugárzásra alkalmas beteg 3 mm-es szeletvastagságú CT-képkészletére 4 különböző besugárzási technikára készítettünk terveket. A céltérfogatot a titán sebészi klipek által határolt tumorágy, valamint a CTV-n keresztül kiterjesztett PTV képezte. Az intézeti tervezési célokat a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően határoztuk meg. A 3D-KRT tervek non-koplanáris, míg az IMRT-sek koplanáris mezőelrendezésekkel készültek. Valamennyi technikával azonos PTV-ellátottságra törekedtünk az objektív összehasonlíthatóság érdekében. A kigyűjtött, különböző szervekre vonatkozó térfogati és dozimetriai paraméterek alapján határoztuk meg az egyes tervekre jellemző homogenitás-, konformitás- és tervminőségindexeket. Vizsgáltuk a kezeléshez szükséges monitoregységek számát és a megvalósíthatóságot. A céltérfogatok dózisellátottságában nem találtunk különbséget. A SW tervek (HI=0,033) szignifikánsan homogénebb dóziseloszlást eredményeztek, mint a 3D-KRT (HI=0,057) és a RA (HI=0,073). A SS technika homogenitása (HI=0,053) nem különbözött szignifikánsan. A 3D-KRT konformitása (CN=0,62) szignifikánsan rosszabb, mint a SS (CN=0,85), a SW (CN=0,85), valamint a RA (CN=0,86). Az azonos oldali emlő átlagos V50% értéke szignifikánsan alacsonyabb volt a RA (29,4%), mint a 3D-KRT (44,1%) és SW (35,6%) tervekben. Az azonos oldali tüdő átlagos V10% értéke szignifikánsan alacsonyabb volt a 3D-KRT tervekben (10,1%), mint a SS (34,3%), SW (34,3%) és RA (35,3%) technikáknál. A szív a 3D-KRT technikával védhető a legjobban. A kezelési idő a RA technikával bizonyult a legrövidebbnek. Mindegyik technikával kivitelezhető a jó céltérfogat-ellátottság és megfelelően védhetők a kritikus szervek. Az összes szempontot figyelembe véve a „sliding window” IMRT a legmegfelelőbb technika gyorsított részleges emlőbesugárzások kivitelezésére. Magyar Onkológia 60:305–311, 2016

Kulcsszavak: APERT, IMRT, IMAT, RapidArc, dozimetriai elemzés

#3
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2011-12-20
Az elmúlt évtizedekben a prosztatarák kezelésében alkalmazott összes terápiás modalitás fejlődött. A kemoterápiában a docetaxel áttörést jelentett, ma pedig már a docetaxel-rezisztens prosztatarák kezelésére is vannak eredményesen alkalmazható hatóanyagok.
#4
Journal of Clinical Oncology III. évf.3. szám
OTSZ Online
2007-06-01
Ö S S Z E F O G L A L Á S Az emlőmegtartó kezelés (BCT, breast-conservation therapy) részeként alkalmazott teljes emlőbesugárzás bizonyított eredményekkel, megfelelő esztétikai megoldással és csekély toxicitással jellemezhető. A BCT vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy az egyoldali emlőrák leginkább az eredeti tumor közvetlen közelében újul ki. Ez arra ösztönözte a kutatókat, hogy mérlegeljék az akcelerált, a tumorágyra pontosabban fókuszált radioterápiás kezelés jelentőségét. Az akcelerált parciális emlőbesugárzás (APBI, accelerated partialbreast irradiation) az emlőszövet egy körülírt területének kezelése, frakciónként megnövelt besugárzási dózissal és a kezelési idő csökkentésével. Az APBI négy, jelenleg rendelkezésre álló alternatívája az intersticiális brachyterápia, az intrakavitális brachyterápia, az intraoperatív radioterápia és a háromdimenziós konformális külső sugárkezelés. A betegek kiválasztása kiemelt jelentőségű. Összefoglaló közleményünk bemutat néhány előzetes klinikai megfigyelést és korlátozó tényezőt, melyek alapján az ABPI a korai emlőrák miatti lumpectomia sugárkezelés elfogadható módja lehet. BEVEZETÉS A korai emlőrák standard kezelése a módosított radikális emlőeltávolításból (MRM, modified radical mastectomy) fejlődött az emlőmegtartó kezelésig (BCT), ami parciális mastectomiát (lumpectomia), az érintett nyirokcsomók átvizsgálását és 5–7 héten keresztül teljes emlőbesugárzást (WBI, whole-breast irradiation; szokásos dózis kb. 50 Gy) foglal magában.
#5
Journal of Clinical Oncology II. évf.5. szám
OTSZ Online
2006-10-01
Ö S S Z E F O G L A L Á S Jelentős előrehaladás történt a definitív sugárkezelés (RT, radiotherapy) különböző formáinak klinikailag lokalizált prosztatarákban (PCa, prostate cancer) történő alkalmazása terén. Az óriási fejlődés ellenére az onkoradiológusok továbbra is számos alapvető kérdéssel küzdenek. Röviden összefoglalva, abban vannak viták, hogyan növelhető a sugárkezeléssel gyógyítható betegek aránya. Pontosabban szólva, a legfontosabb területek a következők: a teljes dózis emelése (dóziseszkaláció); a sugárkezelés alternatív formáinak (brachyterápia és protonok) viszonylagos előnye; a céltérfogat meghatározása; az androgénblokád haszna, időzítése és tartama; illetve a kismedencei nyirokcsomók besugárzásának szükségessége. Számos erőfeszítést tettek a fenti problémák megoldására, de nem sikerült megegyezésre jutni. Közleményünk a klinikailag lokalizált PCa definitív kezelésére szolgáló sugárterápia különböző, optimálisnak tartott alkalmazási módjait ismerteti, és azok bizonyítékon alapuló kritikáját adja. BEVEZETÉS: „MÚLT ÉS JÖVŐ” A legutóbbi évtized jelentős változások időszaka volt a klinikailag lokalizált prosztatarák (PCa, prostate cancer) kezelése szempontjából, melynek során lényeges fejlődés következett be a definitív sugárkezelés (RT, radiotherapy) különböző formáinak alkalmazása terén. A besugárzást követő biokémiai eredmény (kontroll) mértéke – melyet a prosztataspecifikus antigén (PSA, prostatespecific antigen) kezelés hatására bekövetkező változása és a túlélés határoz meg – hasonló a prostatectomia eredményeihez, míg a kezeléssel kapcsolatos toxicitás jelentősen csökken. Az úgynevezett „hagyományos” röntgenbesugárzást a külső sugárkezelés (teleterápia) (EBRT, external beam radiotherapy) jóval kifinomultabb formája, a háromdimenziós konformális sugárkezelés (3DCRT, three-dimensional conformal radiotherapy) váltotta fel. A legtöbb nagy kutatóközpontban és számos magánintézményben a 3DCRT-t fokozatosan kiszorítja annak még bonyolultabb fajtája, az intenzitás- modulált sugárkezelés (IMRT, intensity- modulated radiotherapy). Az EBRT más formáiban is előrehaladást értek el. Ide tartozik a konformális protonsugár radioterápia (CPBRT, conformal proton beam radiotherapy) és a konformális neutronsugár radioterápia. Másik lehetőség a prosztata közvetlen besugárzása brachyterápiával („seed implants”) monoterápia formájában vagy „boost”-ként, EBRT-vel kombinálva. A kis dózisrátájú (de nagy adagú) állandó prosztataimplantátumokkal (PPI, permanent prostate implant) és a nagy dózisteljesítményű (HDR, high-dose rate) időleges implantátumokkal (tűzdelés) egyaránt sikeresen kezelhető a prosztatarák.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.